טיפים שימושיים לראיונות מוצלחים

תוכן עניינים

זה טבעי להרגיש לחוצים ומתוסכלים כאשר אתם מחפשים עבודה. זהו תהליך מורכב ובמקרים רבים די ארוך, ואתם צריכים לנשום עמוק, להיות סבלניים ולעשות כל מה שאתם יכולים כדי להשיג משרה טובה.

בין השאר, עליכם להתמחות בכל הקשור לראיונות, כדי לוודא שיבחרו בכם על פני מועמדים אחרים. קבלו טיפים שיעזרו לכם להפוך חיפוש עבודה מתיש לסיפור הצלחה מהדהד.

חשוב לייצר רושם ראשוני חיובי

יש מספר מחקרים שמצביעים על כך, שמראיינים מחליטים לגבי מועמדים כבר בחמש הדקות הראשונות של הראיון, ואז מנסים לאשר את דעתם בהמשך הראיון. אם זה נכון, כדאי מאוד שתייצרו את הרושם הנכון כבר בפתיחת הרעיון.

תיכנסו עם אנרגיה טובה ובהתלהבות, תביעו רצון אמיתי לעבוד בחברה ולמלא את התפקיד. כמו כן, מומלץ לשלב הערה חיובית על החברה, על פעילותה או המיתוג שלה. אתם יכולים גם לציין כמה אתם מתרגשים מהסיכוי שקיבלתם.

תגיעו מוכנים אחרי מחקר מקיף

תחקרו כמה שיותר פרטים שנוגעים לתעשייה ולחברה. זה חשוב, גם כדי שתהיו בטוחים שאתם אכן מתראיינים למקום הנכון מבחינתכם, וגם כדי להיות מוכנים לכל שאלה והתקלה. מראיינים עשויים לשאול כיצד אתם תופסים את מעמדה של החברה בענף, מי הם המתחרים שלה, מהם היתרונות התחרותיים שלה וכיצד לדעתכם עליה להתקדם בצורה הטובה ביותר. 

עליכם לדעת איך למכור את עצמכם 

לכל ראיון, מומלץ להגיע עם 3-5 נקודות מכירה עצמית מרכזיות. המטרה היא להסביר למראיינים מדוע אתם המועמדים הטובים והמתאימים ביותר לתפקיד. עבור כל נקודה שאתם רושמים לעצמכם, תחשבו על דוגמאות מהשטח ותחשבו כיצד אתם רוצים לנסח את הסיפורים שלכם. 

תהיו מוכנים לספר למראיינים למה אתם בכלל רוצים את העבודה. מה מעניין אתכם בחברה או בתפקיד? איזה כישורים או ניסיון יש לכם, שעשויים לתרום לצוות ולפעילות? וכו'.

יש להתכונן מראש לשאלות נפוצות

ברשת אתם יכולים למצוא שלל רשימות של שאלות נפוצות, אבל אל תסתפקו בזה. אתם יכולים להתייעץ עם אנשים שהתראיינו באותה חברה או בחברות דומות, לשוחח עם אנשי קשר בלינקדין או עם עובדים בחברה אליה אתם מתראיינים.

כמו כן, יש אתרים בהם אנשים מתארים שאלות בהם נתקלו בראיונות, אז כדאי לקרוא כמה שיותר מהן.

אל תשכחו להכין שאלות משלכם

בראיון, אתם בדרך כלל אלה שצריכים להשיב על שאלות, אבל אנחנו ממליצים בחום להפוך את התפקידים מדי פעם. תגיעו עם שאלות חכמות, שמראות למראיינים כמה אתם יודעים על החברה וכמה אתם רציניים בכוונותיכם.

מראיינים שלא נשאלים שאלות במהלך ראיון, עלולים להניח שאתם בעצם לא ממש מעוניינים בתפקיד. תוכיחו להם שלא בחרו סתם להיפגש איתכם, ותדאגו שיבחרו בכם לתפקיד.

תרגול, תרגול, תרגול

גם אם אתם בטוחים שאתם יודעים בדיוק כיצד לענות על שאלות נפוצות, ואפילו על כאלה שעוד לא נשאלתם בעבר, חשוב מאוד שתתרגלו את צורת וניסוח המענה שלכם. זה לא פשוט לשדר את המסרים הנכונים, כאשר אתם צריכים לתאר דברים בצורה בטוחה ומשכנעת, מול מראיינים שמעולם לא פגשתם. 

תכתבו לעצמכם את הניסוחים, תקליטו אותם כדי להבין כיצד אתם נשמעים ואפילו תבקשו מחברים לערוך איתכם ראיונות הכנה. אם תעשו חזרות ותתרגלו שוב ושוב את מה שאתם מתכוונים להגיד, יש הרבה פחות סיכוי שתמצאו את עצמכם מזיעים וחסרי מילים.

ומה לגבי הסוג השני של שאלות – שאלות מקצועיות? אם אתם מתראיינים לתפקידים טכנולוגיים, או משרות אחרות בהן נהוג לשאול שאלות מקצועיות ולדרוש פתרון של תרגילים ובעיות, אתם מוכרחים להתכונן היטב גם לשאלות אלה. 

שוב, חפשו שאלות נפוצות ותתייעצו עם אחרים, מנוסים מכם. בוודאי שמעתם פעם כי תרגול יותר שלמות, ואתם בטוח רוצים לשדר תחושה של שלמות למראיינים שלכם.

הכי חשוב – תהיו אסרטיביים

אולי מתוך המאמץ להיות מנומסים, יש מועמדים שמבלי לשלוט על כך הופכים פסיביים מדי במהלך ראיונות עבודה. חשוב שתבינו שיש הבדל בין נימוס לבין פסיביות. בסופו של דבר, ראיון הוא כמו כל שיחה אחרת – אתם יושבים מול מישהו או מישהי, וצריכים להגיב ולפעמים גם להוביל. 

לא משנה מה, אל תשבו במשך כל הראיון ותתנו למראיינים לנהל אותו מתחילתו ועד סופו. אתם לא צריכים לקטוע כמובן, אבל עליכם להיות אסרטיביים ולוודא שקולכם נשמע.

הירשמו לניוזלטר שלנו

המלצת העורך

דילוג לתוכן