כל מה שאתם צריכים לדעת על ADL

תוכן עניינים

ADL הן פעולות שגרתיות, בסיסיות ויום יומיות, שאנשים מבצעים מדי יום כדי לקיים חיים בריאים, תקינים ומאושרים. ככל שעוברות השנים, או בעקבות אירועים כמו מחלה או פציעה קשה, היכולת לביצוע פעולות אלה באופן עצמאי נפגם, לעיתים באופן מלא. 

מה גורם לפגיעה ב-ADL?

לפני שנגיע לגורמים, חשוב לציין: אנשים מעל גיל 60, שזקוקים לסיוע ולתמיכה בביצוע פעולות שגרתיות, זכאים לקבלת סיוע מהמדינה בהתאם לעמידה במבחן הכנסות. באמצעות מחשבון זכאות לגמלת סיעוד באינטרנט, תוכלו לברר האם ההורים שלכם עומדים בתנאים. מעבר לזה, הם יצטרכו לעבור מבדק ADL להערכת מצבם ולקביעת היקף הסיוע.

אלה גורמים נפוצים לפגיעה ב-ADL:

  • בעיות קוגניטיביות בשל דמנציה, אלצהיימר ומחלות נוספות
  • דלקת פרקים
  • אובדן שיווי משקל
  • טונוס שרירים
  • אובדן שמיעה
  • אובדן ראייה

כדי שאתם ויקיריכם תגיעו מוכנים למבדק ADL, חשוב שתבינו אילו פעולות נבחנות.

התלבשות והחלפת בגדים

פעולה זו נבחנת, מעבר ליכולת ללבוש או לפשוט בגדים. התלבשות כרוכה גם ביכולת לבחור את הפריטים המתאימים ללבוש, בהתאם לתנאי מזג האוויר והפעילות, וביכולת ללבוש את הבדים בסדר הנכון.

אם הם סובלים מבעיות קואורדינציה, שיווי משקל או קוגניטיביות חמורות, יכול להיות שהם לא מסוגלים לבצע זאת בעצמם. כדי לסייע להם, אפשר לספק להם בגדים פשוטים יותר, כמו נעליים עם סקוטש, מכנסיים עם רצועות מותן אלסטיות וחולצות עם כפתורים מגנטיים. 

רחצה ושמירה על היגיינה

היגיינה אישית היא מרכיב חיוני בשגרת יום בריאה. שמירה על הרגלי רחצה טובים – כולל היגיינת שיער, ציפורניים ופה, עוזרת למזדקנים להרגיש רגועים, בריאים ורעננים בכל יום. היגיינה מהווה חלק חשוב במניעת מגוון בעיות בריאות גופניות ונפשיות, מזיהומי עור ועד דיכאון.

אם אנשים מתקשים בכך, ניתן לסייע להם באמצעות שינויים פשוטים בחדר האמבטיה, כגון התקנת כיסא מקלחת, משטחים מונעי החלקה ומוטות אחיזה.

אכילה והכנת ארוחות

אחת הפעולות הבסיסיות ביותר, והחשובות ביותר, היא צריכה של מזון. היכולת לאכול ללא עזרה עלולה להיות קשה עבור קשישים עם מצבים כמו אלצהיימר ודמנציה, שאולי אפילו ישכחו לאכול לגמרי. מצבים אחרים, כמו מחלת פרקינסון עלולים לגרום לרעידות ולקואורדינציה מופחתת, שיכולה להפוך אכילה עצמאית לבלתי אפשרית כמעט. 

מלבד יכולת האכילה עצמה, חשוב להתייחס גם להכנת ארוחות מזינות. מבוגרים זקוקים לתזונה נכונה מדי יום, כדי למנוע מצבים בריאותיים שונים, כולל מחלות לב, סוכרת, כולסטרול גבוה ולחץ דם גבוה. הכנת ארוחות בריאות עשויה להיות קשה עבור מבוגרים עם אתגרי ניידות, או עם בעיות בריאות כרוניות. 

שליטה על צרכים

כדי לשמור על עצמאות, יקיריכם צריכים להיות מסוגלים לשלוט בשלפוחיות ​​השתן ובמעיים שלהם. קשישים רבים חווים בריחת שתן בדרגות שונות. זה אמנם נושא רגיש ולא נעים לדבר עליו, אבל חשוב להתייחס אליו ולחפש פתרונות. אם אנשים חווים בריחת שתן על בסיס קבוע, ייתכן שהוא או היא זקוקים לעזרה בהחלפת בגדים ובניקוי שלהם ושל הבגדים.

גם אם אנשים שולטים בצרכים שלהם, הם עלולים להתקשות להגיע לבית השימוש ולהתנהל בו. עליהם להצליח להיכנס ולצאת מהשירותים, להשתמש בהם בבטחה וגם לנקות אחריהם. 

ניידות ותנועה

אנחנו לא טוענים שהאנשים שאתם אוהבים אמורים להיות מסוגלים לרוץ 5 ק"מ, או לשחק כדורגל. עם זאת, הם בהחלט זקוקים ליכולת ניידות בסיסית.

עליהם להתרומם בעצמם מהמיטה, להסתובב בבית לא סיוע פיזי קבוע ולהתיישב באופן עצמאי בכיסא האהוב שלהם. היותם ניידים, מאפשר לאנשים לשמור על שיווי משקל וקואורדינציה, וכן על גמישות מפרקים וחוזק שרירים. 

בין אם יקיריכם זקוקים לסיוע קבוע, או מסוגלים ללכת באופן עצמאי לחלוטין, הוא או היא צריכים להיות כמה שיותר ניידים. אם הם חווים בעיות ניידות, תשקלו פתרונות כמו מקל, הליכון, כיסא גלגלים או סוג אחר של עזר ניידות.

קבלת סיוע על פי הצורך

בין אם אתם תובעים גמלת סיעוד מביטוח לאומי, או תובעים פוליסה של ביטוח בריאות סיעודי, קבלת הסיוע תלויה בתוצאות של מבדק ADL. יש 6 רמות שונות של קצבת סיעוד, שנקבעות על פי תפקוד הנבדקים.

אפשר לשלב בין קצבה בכסף לבין קבלת שירותים, כמו טיפול ביתי מקצועי, ביקור במרכז יום, מוצרי ספיגה, לחצן מצוקה ושירותי כביסה.​

הירשמו לניוזלטר שלנו

המלצת העורך

דילוג לתוכן